Neal Town Stephenson (Fort Meade, Maryland, USA, 1959. október 31.) elsősorban tudományos-fantasztikus műveiről ismert amerikai író. Könyveiben jellegzetes, visszatérő motívumként bukkannak fel a matematikai, pénzügyi és tudománytörténeti szálak. Regényei mellett cikkeket is ír a Wired Magazine számára, részmunkaidőben pedig az Amazon vezetője, Jeff Bezos által alapított Blue Origin nevű cég tanácsadójaként dolgozik, aminek célja egy szuborbitális kilövőrendszer kifejlesztése. Magyarul eddig egy műve jelent meg, az 1992-es Snow Crash című regény, 2006-ban.
A Maryland állambeli Fort Meade-ben született, családtagjai között számos tudós és mérnök található meg: apja villamosmérnök professzor, apai nagyapja fizika professzor, anyja egy biokémiai laboratóriumban dolgozott, anyai nagyapja pedig biokémia professzor volt.
1960-ban az Illinois állambeli Champaign-Urbana-ba, 1966-ban pedig Ames-be (Iowa állam) költözött, ahol középiskolai tanulmányait 1977-ben fejezte be. Ezután a bostoni egyetemen tanult tovább, ahol kezdetben fizikára szakosodott, majd miután felismerte, hogy így több időt tölthet az egyetem mainframe számítógépén, átváltott földrajz szakra. 1981-ben diplomázott földrajzból és fizikából.
Első regénye, a The Big U, 1984-ben jelent meg. Ez a műve sosem lett igazán népszerű és egy ideig nem is volt nyomtatásban. Csak később adták ki újra. 1984 óta az USA északnyugati részén él, jelenleg Seattle-ben lakik családjával.
forrás:wikipedia
Regényei:
+ 1984. The Big U
+ 1988. Zodiac
+ 1992. Snow Crash
+ 1994. Interface (társíró: J. Frederick George, azaz "Stephen Bury")
+ 1995. The Diamond Age: or A Young Lady's Illustrated Primer (Gyémántkor)
+ 1996. Cobweb (társíró: J. Frederick George)
+ 1999. Cryptonomicon
The Baroque Cycle (Barokk-ciklus):
- 2003: Quicksilver
- 2004: Confusion
- 2004: The System of the World
+ 2008: Anathem
+ 2010: The Mongoliad
Díjak:
- Snow Crash: British Science Fiction Association és Arthur C. Clarke-díjra jelölt
- Gyémántkor: Hugo-és Locus-díj nyertese, valamint Nebula, Campbell és Arthur C. Clarke-díjra jelölt
- Cryptonomicon: Locus-díj, Hugo és Arthur C. Clarke jelölés
- Quicksilver: Arthur C. Clarke-győztes, Locus-díjra jelölt
- The Confusion: Locus-díj
- The System of the World: Locus és Prometheus-díj, Arthur C. Clarke jelölés
- Anathem: British Science Fiction Association, Hugo-és Arthur C. Clarke jelölés